Kilometrikorvaukset ja päivärahat vuonna 2027

Kilometrikorvaus 2027 on 0,58 €/km (nousee 0,03 €/km vuodesta 2026). Kokopäiväraha on 55 € (nousee 1 €) ja osapäiväraha 25 € (pysyy samana). Luvut ovat Verohallinnon vahvistamat verovapauden enimmäismäärät.
Verohallinto on julkaissut vuoden 2027 kilometrikorvausten ja päivärahojen verottomat enimmäismäärät. Kumppanimme Bezala koosti artikkeliin kaiken oleellisen 1.1.2027 voimaan tulevista korvausten enimmäismääristä.
Kilometrikorvaus vuonna 2027
Vuonna 2027 autolla tehdystä matkasta verovapaasti maksettava kilometrikorvaus nousee kolmella sentillä vuoden 2026 tasosta, mikä tarkoittaa 5,5 prosentin nousua.
Vuodelle 2027 on vahvistettu, että verottomien kilometrikorvausten enimmäismäärä on 0,58 €/km.
Jos työtehtävän suorittaminen edellyttää kuljettajan lisäksi muiden henkilöiden tai tarvikkeiden kuljettamista, voidaan kilometrikorvaukseen lisätä seuraavia korotuksia:
| Lisäys | €/km | Muutos 2026 → 2027 |
|---|---|---|
| Henkilö kyydissä | 0,04 € / henkilö | — |
| Perävaunu kiinnitettynä | 0,10 € | +0,01 € (+11,1 %) |
| Asuntovaunu kiinnitettynä | 0,15 € | — |
| Taukotupa tai vastaava raskas kuorma | 0,29 € | +0,01 € (+3,6 %) |
| Yli 80 kg painava kone tai laite | 0,04 € | — |
| Koira kyydissä | 0,04 € | — |
| Metsätie tai liikenteeltä suljettu rakennustyömaa | 0,12 € | — |
Muiden ajoneuvojen kilometrikorvaukset
Myös muista kuin autolla tehdyistä matkoista voidaan maksaa kilometrikorvauksia. Tässä eri ajoneuvojen enimmäiskorvausmäärät:
| Ajoneuvo | €/km | Muutos 2026 → 2027 |
|---|---|---|
| Moottorivene, enintään 50 hv | 1,01 € | +0,04 € (+4,1 %) |
| Moottorivene, yli 50 hv | 1,47 € | +0,06 € (+4,3 %) |
| Moottorikelkka | 1,40 € | +0,06 € (+4,5 %) |
| Mönkijä | 1,31 € | +0,05 € (+4,0 %) |
| Moottoripyörä | 0,44 € | +0,02 € (+4,8 %) |
| Mopo | 0,24 € | +0,01 € (+4,3 %) |
| Muu kulkuneuvo | 0,14 € | +0,01 € (+7,7 %) |
Päivärahat ja ateriakorvaukset vuonna 2027
Kotimaan kokopäiväraha nousee vuonna 2027 eurolla 55 euroon, ja osapäiväraha pysyy ennallaan 25 eurossa. Myös ateriakorvaus nousee hieman, 13,75 euroon.
| Korvaus | Määrä 2027 | Muutos 2026 → 2027 |
|---|---|---|
| Kokopäiväraha | 55,00 € | +1,00 € (+1,9 %) |
| Osapäiväraha | 25,00 € | — |
| Ateriakorvaus | 13,75 € | +0,25 € (+1,9 %) |
Ulkomaan päivärahat vaihtelevat maittain. Kaikkien maiden vuoden 2027 enimmäismäärät löydät Verohallinnon päätöksestä.
Tehosta matkalaskujen käsittelyä Bezalalla
Kirjanpitäjälle vuodenvaihde on kiireistä aikaa. Bezala, Netvisorin yhteistyökumppani, keventää työkuormaa automatisoimalla vuodenvaihteen tehtävistä mm. puuttuvien kuittien metsästyksen. Yli 1000 Netvisor-asiakasta käyttää Bezalaa kuittien, matkalaskujen, palkkioiden ja yrityskorttien hallintaan.
Päivärahat ja kilometrikorvaukset lasketaan joko Verohallinnon enimmäismäärien tai työehtosopimuksen ja yrityksen omien tulkintojen mukaan. Matkalasku kulkee juuri sille hyväksyjälle, jolle sen kuuluukin, ja lomien ajaksi hyväksyjälle voi asettaa tuuraajan. Kun asiakas kasvaa Suomen ulkopuolelle, prosessia ei tarvitse rakentaa uudelleen, sillä Bezalaa voi käyttää yli 20 maassa.
Yrityskorttien kulut hoituvat samassa sovelluksessa kuin muutkin kulut. Asiakas voi ottaa käyttöön Bezala Card -yrityskortit tai yhdistää Bezalaan nykyiset korttinsa, kuten AirPlus-, First Card-, Danske Bank- tai OP-kortit. Bezala muistuttaa kortinhaltijaa puuttuvista kuiteista automaattisesti, joten kuitit ovat kirjanpidossa jo ennen kuun sulkua.
Työntekijällä on yksi sovellus kaikkiin työn kuluihin, ja tositteet ja maksut siirtyvät automaattisesti Netvisoriin.
Yritys päättää itse korvaustensa suuruudesta
Kilometrikorvausten ja päivärahojen määräytyminen perustuu työehtosopimuksiin, työsopimuksiin ja työnantajan käytäntöihin. Mikäli näissä ei ole erikseen mainintaa kilometrikorvauksista ja päivärahoista, ei niiden maksaminen ole lain määräys.
Käytännössä yritykset yleensä korvaavat liikematkojen aiheuttamia kustannuksia Verohallinnon verottomien korvausten enimmäismäärien mukaan. Tämä enimmäismäärä tarkoittaa, kuinka suuressa mittakaavassa korvauksia voidaan maksaa työntekijöille ilman veroseuraamuksia. Jos korvauksen määrä ylittää verovapaan rajoituksen, ylittävä osuus lasketaan työntekijän palkaksi ja siitä on suoritettava verot.
Useat työehtosopimukset asettavat vähimmäismäärän maksettaville korvauksille, ja nämä määrät voivat erota Verohallinnon enimmäismääristä esimerkiksi aterioiden osalta, jotka vähentävät maksettavaa korvausta. Jotkut työehtosopimukset voivat velvoittaa maksamaan vähemmän kuin Verohallinnon määrittelemät enimmäismäärät, mutta ulkomaille suuntautuvilla työmatkoilla korvaukset ovat usein verottomien enimmäismäärien mukaiset.
Jos työehtosopimus ei määrittele korvausvelvoitteita, yritys voi itse päättää, miten paljon korvauksia maksaa. Keskeistä on varmistaa, että työntekijälle koituneet kulut todella korvataan.

Marketing and Customer Success Manager
Bezala



